Författarbesök – Eva Susso

Högstadiet

Det är i stort sett alltid kul när det händer ovanliga grejer i livet. En sådan grej kan vara att du vinner 25 000kr i månaden i 25 år eller att du vinner Nobelpriset i Fysik..

Den 9 september hände en ovanlig grej. Vi fick besök av en författare! Sånt är alltid kul eftersom författare nästan alltid har mycket att berätta. Jag hade fått uppdraget att hämta författaren på måndag morgon klockan 8.45 men gissa vad som hände? Jorå, tåget blev försenat. En klassiker, är det inte? Det löste sig som tur var och…

En timme efter utsatt tid hämtade jag författaren Eva Susso på Nyköpings Centralstation och en arbetsdag senare hade hon besökt tre av våra klasser i arbetslag 12. Eva bjöd på workshops och lektionsföreläsning och det var riktigt bra! Eleverna fick testa att skriva och tänka ut saker snabbt. Det var ett mycket bra tillfälle för eleverna att få inspiration från en riktig författare och författarbesöket är en del av vår skolas novellskrivarprojekt Åttologi. Du kan klicka dig vidare och läsa om projektet här: TA MIG TILL ÅTTOLOGI!

Mot slutet av dagen satte vi oss ner och pratade med Eva om hennes författarskap och här kan du se hela det samtalet. Jörgen Leidebrant ledde samtalet och jag, Magnus Edgarsson, skötte inspelningen.

Om Eva Susso
Ålder: 62 år (fyller 63 den 30 november)
Familj: Tre barn
Yrken: Har jobbat som lärare och journalist men är sedan 1990-talet författare på heltid.
Hemsida: www.evasusso.com

Inga kommentarer

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Högstadiet
Så har var profildagen för danseleverna i årskurs åtta

HÖGSTADIET. Redaktionen träffar elever som går på dansprofilen före och efter deras uppträdande på Culturums stora scen. Medea berättar att hon har haft dansprofilen från sjuan och hon alltid har gillat att dansa. – Jag kommer ihåg dansstegen ganska bra, om man bara får göra dem några gånger själv så …

Högstadiet
Så här var profildagen för musikeleverna i årskurs åtta!

HÖGSTADIET. Redaktionen träffar elever som går på musikprofilen före och efter deras uppträdande på Culturums stora scen. Det blir en hel del prat om själva uppträdandet men också om profilen i stort. På förmiddagen repar alla musikprofilelever i olika grupper och efter lunch ska alla upp på scen och köra …

Högstadiet
Redaktionen ute på stan: Vad tycker folk om vår skola och dagens ungdomar?

HÖGSTADIET. Veronica, Houda och Tuva gav sig ut på stan för att ställa två frågor till personer de stötte på: Vad tycker du om Nyköpings högstadium? och Vad tycker du om dagens ungdomar? Linda, 42 år, röroperatör på tvätteri Jag tänker på Alpha och Omega. Alpha var väldigt bra när …